PDA

Przejdź do pełnej wersji tego Forum : --> Komputer PC do studia


iwanracing
13-08-2010, 09:49
Komputer PC do studia
Istotność i wpływ podzespołów na wydajność w aplikacjach DAW


Ściągnij! (http://www6.zippyshare.com/v/55744189/file.html)

Autorem artykułu jest mój znajomy - administrator byłego forum gts...



REUPLOAD DODANY, JAK COS TO PM DO MNIE
______
MASTER

Camil-83
04-11-2010, 06:37
Fajny temat ale czy mozesz na zippyshare wrzucic bo cos nie moge pobrac ???? nie wiem czemu;P

Skillstorm
04-11-2010, 22:07
kikasz "Pobierz Teraz" czekasz 20 sek i znów klikasz i się pobiera. ot cała filozofia

jnmusic
24-01-2011, 23:07
Świetny artykuł! Polecam wszystkim.

Mike Dagrasso
10-03-2011, 17:08
Ciekawe biore sie do czytania ;)

djkilu
11-03-2011, 13:28
"Pa-kowanie się w Core i7 czy Core 2 Quad to strata pieniędzy, bez odczuwalnego zysku wydajności, chyba, że tworzymy muzykę filmową 7-kanałową lub obrabiamy video."

Z tym to sie raczej nie zgodze.

7clouds
11-03-2011, 14:01
"Pa-kowanie się w Core i7 czy Core 2 Quad to strata pieniędzy, bez odczuwalnego zysku wydajności, chyba, że tworzymy muzykę filmową 7-kanałową lub obrabiamy video."

Z tym to sie raczej nie zgodze.

wlasnie przesiadlem sie z core 2 duo 2.5 na core 1 quad 2.5 i na starym projekcie (60 channeli) przy najwiekszej ilosci brzmien bylo uzycie procka 98% :O
a teraz na moim core 2 quad mam tylko 50% na tym samym projekcie...

djkilu
11-03-2011, 14:34
Dokladnie u mnei jest to samo przesiadlem sie z 2 rdzeniowki na 4 rdzenie jest roznica i to spora nie wspominajac jeszcze o tym ze w tle chodzi kilka innych programow . Wczesniej projekt 90 % teraz ok 40 % wiec jak dla mnie rewelacja . Dziwi mnie tylko ze w artykule ktos inaczej to widzi. Tak samo jak z tym ramem gdzie jest napisane ze 2 gb ramu spokojnie wystarczy. Z tym tez raczej nie mozna sie zgodzic .

"Zakładając, że prawie wszyst-kie DAW’y pisane są dla 32-bitowego środowiska, które z kolei nie widzi więcej niż około 3,25GB, instalowanie więcej niż 4GB w systemie dual-channel jest jak kupowanie biletu miesięcznego na jeden przejazd autobusem. Ile znaczenia ma pamięć? Niewiele."

Co nie znaczy ze na 64 bitowym systemie nie bedzie chodzil 32 bitowy FL. Ktory w nowszysch wersjach jednak dziala z wtykami 64 bitowymi. Nie jestem informatykiem ale jesli system 64 bit widzi 8 gb ramu to zapewne aplikacja 32 bitowa na tym systemie bedzie chodzic lepiej jak przy 2 gb ramu .

iwanracing
11-03-2011, 17:51
zapewne macie racje - spróbuje się skontaktować z autorem tego pdf'a i zapytać go o to dokładnie.

wiem, że on to pisał w listopadzie '09 więc postęp techniczny procesorów jest nieporównywalny, aczkolwiek nie będę go tu bronił, postaram się o jego cytat w tej sprawie :)

djkilu
11-03-2011, 19:56
Fakt 2009 rok to szmat czasu troszke sie zmienilo od tej pory wiekszosc programow wspolpracuje z procesorami 4 rdzeniowymi czy 6 . A jak pamietam w chyba w tamtych czasach tego jeszcze nie bylo. Dzis troszeczke inaczej to wyglada dlatego widzimy ta roznice. Jeszcze co do ramu . To naprawde warto miec go duzo . Sa wtyczki ktore wymagaja do plynnego dzialania 2 gb ramu wiadomo ze uslyszymy dzwiek nawet majac 1 gb ramu ale im wiecej tym lepiej :) . Jak pisalem, wczesniej pracowalem na intel 2 core 2.4 i bez problemu robilem muze lecz teraz jest wiekszy luz . Wczniesniej musialem uwazacz gdzie jaki efekt nakladam lub kombinowalem z kontaktem kilka instrumentow w jednej wtyce . Teraz sie o to nie martwie czyli wszystko smiga bez kombinowania .
Pzdr .

Śledzio
03-07-2011, 17:45
U mnie też, ale nie musiałem zmieniać procka... wystarczyło podkręcenie zegarów z 2.9Ghz (C2D E7500) do 3.8Ghz... komputer śmiga aż miło, nie ma mowy o zastojach w FL :)

divisionone
28-10-2011, 07:35
Ech no troche w tym bajki i nawijania makaronu na uszy.
1. Kazda wgrana w DAW probka rezyduje w ramie wiec w przypadku muzyki elektronicznej ilosc ram Ma znaczenie.
2.Prawie kazdy DAW posiada obsluge 64bitow - wyjatek Ableton Live.
3.To nie ilosc GHz decyduje o pracy procesora tylko pamiec podreczna tzw.cache L2 (L3).
To w niej kazdy dzwiek czy nutka midi oczekuje na swoja kolejnosc. Ten czynnik decyduje o opoznieniach,a te z kolei o obciazeniu procka.
4.Monitory to kwestia zakresu jaki daja glosniki - niektore pro brzmia gorzej od zwyklych glosnikow do pc lub wierzy hifi (swoja droga to niektore sprzety hifi tez ma brzmienie calkiem liniowe).
5.Moze zakoncze takim cytatem "sprzet jest istotny, a jego brak nie bardzo - najwazniejszy juz masz - uszy" (Joe Gilder) :)

P.S ja mam Athlona X2 3800+ a Ableton dziala jak zloto (max 96 kanalow puscil przy 89% stresu).
P.S 2 Nickey zaczynal na Duronie 800 z 512 Mb ramu :D

Tommy Falkon
03-11-2011, 20:17
czyli nie liczy się mieć świetny komputer :)
Pomocny artykuł ...

7clouds
03-11-2011, 21:59
P.S 2 Nickey zaczynal na Duronie 800 z 512 Mb ramu :D

No dobra, ale jak an tamte czasu to bylo cudenko. Teraz z tego co pamietam to q9550 i 4 gb ramu jak jeszcze jego stronka dzialala i maya44 :P

Tyle ze zanim sprzedal jp8000 to w sumie z polowe proja to byly wavy z jp8000 i virusa TI chyba :d

http://www.myspace.com/adamnickey/videos/video/107752796

Ciekawa liczba patternow :d


2.Prawie kazdy DAW posiada obsluge 64bitow - wyjatek Ableton Live.


Ciagle mam nadzieje ze w 9 sie to zmieni :P Ale na forum abletona jest temat gdzie userzy wypowiadaja sie co dodac/usunac/zmienic i wiekszosc pisze o tych 64 bitach :d

Jak w praktyce wyglada brak oblsugi przez abletona 64 bitow? Ni jak, normalnie smiga bez problemow, na moim kompie lepiej niz fl :) (Q8300 @ 4x 3,2 GHz i 6 GB ramu 1066 MHz)

TomKAKA
06-04-2012, 12:41
Można prosić o re up?

Screwu
25-06-2012, 21:15
Link Działa, a tak swoją drogą nie wyczytałem tam nic o karcie dźwiękowej, a wydaje mi się że ma ona diametralne znaczenie, taki tani rela....(coś tam xD) bez asio4all wgl. nie daje nagrywać. A o ile jakość odsłuchu na karcie typu noname jest po prostu dobra, dopóty dopóki nie odsłucha się tego samego na jakieś droższej karcie gdzie jakość będzie milion razy lepsza, to i przy nagrywaniu chyba ma to jakieś znaczenie, dla jakość nagranego "utworu"?

Matikte
26-07-2012, 23:07
Link Działa, a tak swoją drogą nie wyczytałem tam nic o karcie dźwiękowej, a wydaje mi się że ma ona diametralne znaczenie, taki tani rela....(coś tam xD) bez asio4all wgl. nie daje nagrywać. A o ile jakość odsłuchu na karcie typu noname jest po prostu dobra, dopóty dopóki nie odsłucha się tego samego na jakieś droższej karcie gdzie jakość będzie milion razy lepsza, to i przy nagrywaniu chyba ma to jakieś znaczenie, dla jakość nagranego "utworu"?

teraz to po*******iles sowicie... przeciez asio4all wrzucisz na kazda karte dzwiekowa, bez roznicy czy to zintegrowana dzwiekowka czy drogi interfejs audio.

Raczej chodzilo Ci o dedykowane sterowniki Asio ;)

TeTryl
10-10-2012, 19:38
troche wiedzy nigdy nie zaszkodzi :) wielkie dzieki za ten artykul ;)

Toxic_Dead
15-12-2012, 16:51
W miarę opisane , ale już przedawnione. Standardem robi się powoli już 8GB, poza tym pamięć jest teraz bardzo tania : zestaw porządnych i szybkich pamieci w okolicach 160-180zł. Moduły 4GB są niewiele tańsze. Win 8 , na takiej ilości pamięci, na same swoje procesy wsuwa 1,7GB (!) pamięci, więc moim zdaniem - warto dopłacić.
Nie została chyba opisana kwestia płyty głównej - byle barachło też nie może być, choćby ze względu na stabilność napięć i wydajność kontrolerów.
Procesor - miałem Athlona X2 5000+ podkręconego na 3.2GHz i to było (przynajmniej do FL) - za mało... teraz przy Phenomie X4 945 jest powiedzmy dobrze, choć przy trochę bardziej rozbudowanym projekcie potrafi zjeść 60% (a gdzie jeszcze windows ewentualne asio itp)
Ciekaw jestem ,kiedy FL opracuje akceleracje GPU , czyli będzie korzystał dodatkowo z karty graficznej (które są szybsze od procesorów i wydajniejsze kilkakrotnie). ;)