PDA

Przejdź do pełnej wersji tego Forum : Audacity- Kilka pomocnych tutkow


ElectricStars
07-07-2010, 14:40
Ustawienie nagrywania dźwięku stereo w Audacity



Ustawienie nagrywania dźwięku stereo w Audacity
Audacity potrafi obsługiwać dźwięk nie tylko mono, ale i wielokanałowy, w tym stereo. Domyślnie jednak pozwala na nagrywanie sygnału mono. Aby cieszyć się dźwiękiem wielokanałowym, należy dokonać odpowiednich modyfikacji w opcjach programu.

W tym celu:
Otwórz menu Edytuj i kliknij opcję Ustawienia.
W zakładce Audio I/O w sekcji Nagrywanie zaznacz (1) Stereo w polu Kanały.
Kliknij OK, aby zatwierdzić zmiany.

http://www.poradykomputerowe.pl/data/elettery/Image/porady_multimedia/00/audacity_dzwiek.jpg


Pamiętaj, że dźwięk stereo może oznaczać do dwukrotnie więcej informacji, jakie muszą zostać zapisane na dysku. Oznacza to, że w przypadku długich nagrań nawet zastosowanie formatu skompresowanego (MP3 czy OGG) może nie wystarczyć.




usuwanie wokalu z nagrania

Aby usunąć głos z utworu, np. piosenki w formacie MP3:
Otwórz nagranie za pomocą polecenia Otwórz z menu Plik.
Teraz należy rozdzielić ścieżkę stereofoniczną (jeżeli Twój utwór został nagrany w stereo) na dwa oddzielne kanały. W tym celu Kliknij etykietkę ścieżki lub czarny trójkącik obok niej i z menu, które się pojawi, wybierz pozycję Podziel ścieżkę stereo.
Kolejne zadanie to odwrócenie jednej ze ścieżek, tzn. sprawienie, aby punkty wykresu na wysokości powyżej 0.0 znalazły się na takiej samej pozycji, ale "pod kreską". Na odwrót, punkt poniżej 0.0 powinny znaleźć się w górnej części wykresu. Dzięki temu, gdy skonwertujesz nagranie do postaci mono, dźwięki słyszalne tak samo w obu głośnikach zniosą się wzajemnie czyli przestaną być słyszalne. W tym miejscu uwidaczniają się dwie wady całej operacji. Po pierwsze, tak uzyskany dźwięk będzie monofoniczny, a po drugie, aby wszystko się udało, głos śpiewaka powinien być słyszalny pośrodku (a nie tylko w lewym lub prawym głośniku).
Odwrócenia ścieżki dokonasz za pomocą komendy Odwróć w pionie w menu Efekty. Przed jej wybraniem zaznacz oczywiście jeden z kanałów (dowolny, ale cały).
Teraz zmiksuj oba kanały. Ponownie kliknij etykietkę ścieżki lub czarny trójkącik obok niej i z menu, które się pojawi, wybierz tym razem pozycję Mono. Powtórz czynność dla drugiego kanału.

http://www.poradykomputerowe.pl/data/elettery/Image/porady_multimedia/00/audacity_wokal.jpg

Rysunek. Dwa kanały mono powstałe w wyniku rozbicia pojedynczej ścieżki stereo.


Teraz odtwarzając nagranie, powinieneś słyszeć jedynie melodię, choć zazwyczaj nie da się uzyskać absolutnego usunięcia wokalu. Nawet w pełni profesjonalne aplikacje mają kłopot z idealnym wymazaniem głosu z nagrania. Jeśli jesteś zadowolony z efektu, zapisz wyniki swojej pracy.



Importowanie pliku audio w Audacity


Tworzenie nagrania to nie tylko jego rejestrowanie za pomocą mikrofonu, ale także korzystanie z gotowych próbek, sampli czy nawet kompletnych podkładów muzycznych. Niezależnie od tego, w jaki sposób chcesz z takiego materiału skorzystać, najpierw musisz mieć go w formie pliku dźwiękowego.

Pamiętaj, że nie wystarczy posiadanie innego projektu w Audacity. Jeżeli chcesz skorzystać z dźwięku użytego w takim projekcie, musisz najpierw otworzyć projekt, a następnie wyeksportować nagranie za pomocą jednej z opcji Eksportuj z menu Plik. Jeżeli eksportowany dźwięk nie jest długi, warto wyeksportować go do bezstratnego formatu WAV, w przeciwnym zaś razie do formatu MP3.


Załóżmy więc, że masz już plik dźwiękowy WAV lub MP3, z którego chcesz skorzystać w nowym projekcie. Aby Twój projekt wzbogacił się o niego:

1. Kliknij pozycję Importuj plik audio w menu Projekt.
2. W nowym oknie dialogowym wskaż plik, który chcesz zaimportować.



http://www.poradykomputerowe.pl/data/elettery/Image/porady_multimedia/00/audacity_plik.jpg


Korzystanie ze ścieżek w Audacity


Większość nagrań w Audacity ma postać jedno albo dwukanałowej ścieżki. Niebieski wykres w oknie ścieżki pokazuje falowy zapis dźwięku. Jeżeli wybrałeś w opcjach programu, że chcesz korzystać z dźwięku stereo, to Twój wykres będzie się składał z dwóch kanałów, lewego (u góry) i prawego (na dole).

Gdy edytujesz ścieżkę stereo w Audacity, to jednocześnie pracujesz na obydwu kanałach. Jeżeli chcesz zająć się tylko jednym kanałem, to możesz podzielić jedną podwójną ścieżkę stereo na dwie pojedyncze ścieżki mono. W tym celu:

1.Kliknij symbol czarnego trójkącika, który znajduje się w lewym górnym rogu ścieżki stereo.
2.Wybierz z menu pozycję Podziel ścieżkę stereo.

Zarządzanie ścieżkami odbywa się poprzez tzw. panel kontrolny ścieżki, znajdujący się po jej lewej stronie. W jego skład wchodzi m.in. wspomniany czarny trójkącik. Aby skasować ścieżkę, wystarczy wcisnąć czarny znak X w lewym górnym rogu ścieżki. Na prawo od niego znajduje się nazwa ścieżki. Poniżej znajdziesz liczbę kanałów oraz częstotliwość próbkowania (np. 44100Hz w przypadku jakości CD). Zapis 32-bit float oznacza najwyższą jakość dźwięku (może być także 16-bit).

Wciśnięcie przycisku Cisza wyciszy ścieżkę, dzięki czemu podczas odtwarzania możesz spokojnie wysłuchać innych ścieżek. Przycisk Solo z kolei gra tylko tę jedną ścieżkę. Jeszcze poniżej znajdziesz dwa suwaki, z których górny odpowiada za regulację głośności, a dolny za rozłożenie balansu na głośniki.

Pionowa linijka wskazuje natężenie dźwięku, które powinno zawierać się w przedziale od -1.0 do 1.0, w przeciwnym razie dźwięk będzie zniekształcony. Skalę linijki możesz powiększać, klikając ją myszą oraz pomniejszać, klikając z wciśniętym klawiszem [SHIFT].

http://www.poradykomputerowe.pl/data/elettery/Image/porady_multimedia/00/audacity_sciezki.jpg



Tworzenie efektów dźwiękowych w Audacity]


Jedną z najważniejszych możliwości Audacity jest łatwe tworzenie zaawansowanych efektów dźwiękowych. Dzięki temu nawet początkujący użytkownik może spróbować utworzyć całkiem profesjonalne nagrania. Większość efektów znajduje się w menu Efekty.

Zastosowanie większości efektów powinno być poprzedzone zaznaczeniem odpowiedniego fragmentu nagrania, żeby program wiedział, gdzie ma wprowadzić zmiany.

Przyjrzyjmy się efektom, które będziesz najczęściej wykorzystywał w praktyce:

-Normalizuj – zwiększy poziom głośności wszystkich ścieżek, czyniąc je tak głośnymi jak to tylko możliwe bez utraty jakości.
-Fade In / Fade Out – stopniowo zwiększy lub zmniejszy głośność dźwięku, bazując na długości ścieżki, którą wybrałeś. Z reguły stosuje się ten efekt na początku i końcu utworu.
-Zmień prędkość, tempo, wysokość – w każdym z okien dialogowych służących do zmiany tych parametrów znajdziesz suwak, który procentowo określa, jak duży ma być wpływ zmiany na nagranie.
-Odszumiacz – przydatny, gdy słyszysz w nagraniu jakikolwiek powtarzalny hałas, który chciałbyś usunąć. Wystarczy wybrać próbkę szumu (Pobierz próbkę szumu w oknie dialogowym tego efektu), aby program wiedział, czego ma szukać w nagraniu i co usuwać.
-Korekcja graficzna – pozwala na zmianę poziomu głośności dla określonych częstotliwości, dokładnie tak, jak robi to equalizer w Twoim domowym stereo. Dzięki temu możesz, np. wzmocnić lub osłabić basy.

http://www.poradykomputerowe.pl/data/elettery/Image/porady_multimedia/00/audacity_efekty.jpg



Zapisywanie projektu w Audacity


Zapisywanie projektu w Audacity pozwala Ci na zachowanie nieskończonej pracy i kontynuowanie jej w późniejszym czasie. Zapisując projekt, Audacity zapamiętuje wszystkie dokonane czynności, w tym zapisane i zaimportowane ścieżki. Jest to więc zupełnie inny proces od eksportowania pliku za pomocą komend Eksportuj z menu Plik. Eksport tworzy jedynie plik audio w określonym formacie (WAV czy MP3).

Wszystko, co robisz w Audacity, możesz zapisać jako tzw. projekt. Projekt składa się z dwóch elementów:

-pliku o rozszerzeniu AUP, który jest głównym plikiem projektu,
-katalogu o nazwie nazwaprojektu_data, który jest usytuowany w tym samym katalogu, co plik AUPi zawiera cały nagrany w ramach projektu dźwięk.

Gdy tworzysz nowy projekt (menu Plik, opcja Nowy), zapisz go:

1. Na początku jest do dyspozycji jedynie opcja Zapisz projekt jako. Po jej wybraniu pojawi się Ostrzeżenie, w którym zaznacz Nie pokazuj tego ostrzeżenia ponownie i kliknij OK.
2.Wpisz nazwę pliku i zapisz go w dogodnym dla siebie miejscu.

Gdy będziesz pracował z zapisanym wcześniej projektem, w celu jego ponownego zapisania wystarczy użyć polecenia Plik/Zapisz projekt lub wcisnąć kombinację klawiszy [CTRL]+[S].

http://www.poradykomputerowe.pl/data/elettery/Image/porady_multimedia/00/audacity_projekt.jpg