PDA

Przejdź do pełnej wersji tego Forum : Poradnik dla Prezentera Radiowego


Davees
25-06-2009, 15:01
Jeżeli było proszę wykasować..
być może niektórym się przyda;]
Napisane przez Lolasza..

Jeżeli czytasz ten poradnik to znaczy, że chcesz zostać prezenterem radiowym. Mam nadzieje, że jesteś osobą otwartą i pełną pozytywnej energii posiadasz ciepły (miły dla ucha) głos. No i oczywiście masz ukończone te 16 lat. Jeżeli spełniasz powyższe wymagania to bardzo dobrze, jeżeli nie to radziłbym się dobrze zastanowić nad dalszą karierą radiową.
Przejdźmy, zatem do meritum: podstawową rzeczą wymaganą od internetowego prezentera radiowego jest obsługa Shoutcasta.
Potrzebne są: Winamp <http://www.winamp.com/player/> w wersji 2.9x lub wyższej, albo w wersji 5.xx, plugin DSP Shoutcast <http://www.shoutcast.com/download/broadcast.phtml> i podłączony działający mikrofon.
Kolejną ważną sprawą przy nadawaniu jest moc obliczeniowa twojego komputera. Z doświadczenia wiem, że przy procesorze z zegarem taktowanym mniej niż 600mhz potrafi pojawiać się coś takiego jak przycinanie odtwarzanej muzyki. Nie jest to zbyt przyjemne dla ucha. Dlatego lepiej wcześniej protestować możliwości swojego komputera na jakimś próbnym serwerze. Ważne jest również, aby twoje łącze zapewniało, co najmniej 64kb/s wyjścia na świat, czyli tzw. upload’u.
Kolejna rzecz to mikrofon, nie powinien to być to jakiś tandetny dodawany gratis do gazety, ale nie musi też być profesjonalny nikt nie będzie wymagać do nadawania w jakości 40kbps mikrofonu SHURE. Wystarczy najprostszy model mikrofonu za ok. 20-30zł. Co do karty dźwiękowej to, jeżeli nie wymagasz jakiś specjalnych efektów, takich jak reverb czy chorus podczas swojej audycji (takie efekty zapewniają karty SB od modelu LIVE, dzięki nim możliwe jest nałożenie efektu w czasie rzeczywistym na wybrane źródło dźwięku) to wystarczy najprostsza zintegrowana karta muzyczna taka jak AC97.

Zanim zaczniesz swoją audycje musisz się do niej odpowiednio przygotować. Zawczasu ułóż sobie playliste i utwory, które odrzuciłeś pozostaw w jednym folderze będzie łatwiej odszukać konkretny kawałek, jeżeli ktoś go zamówi. Zanim zaczniesz nadawać posprawdzaj także ustawienie, shoutcasta, przetestuj mikrofon, upewnij się, że wszystko jest tak jak być powinno. Zmień sobie nazwę audycji itp. Zaopatrz się w wodę mineralna - podczas audycji naprawdę potrafi zaschnąć w gardle. Upewnij się również, że nikt nie będzie Ci przeszkadzać. Chyba nic nie wkurza bardziej jak siostra, która ciągle coś od nas chce, albo pies, który domaga się wyjścia na spacer. Kiedy wszystko jest już przygotowane możemy zacząć nadawanie.
Audycje warto zacząć witając się ze słuchaczami i przedstawiają im mniej więcej to, co będzie się grało. Czyli np. „Witam wszystkich słuchaczy minęła godzina 22 wita was DJ Czesław w swojej audycji. Dzisiaj na antenie usłyszycie najlepsze klubowe kawałki ostatnich lat.” Pamiętajcie, że na każde nasze wejście trzeba mieć pomysł, który wcześniej należy przemyśleć, trzeba również starać się mówić płynnie i zrozumiale. Podczas samej audycji unikajcie jak ognia powtórzeń, nadużywanie jednego wyrazu bardzo ujemnie wpływa na naszą audycje, trzeba stale powiększać swój zasób słów (w tym celu można zaopatrzyć się w słownik synonimów). Jeżeli zapowiadasz jakiś utwór to staraj się to zrobić za każdym razem inaczej - sposobów jest wiele wszystko zależy od twojej inwencji twórczej.
Pozdrowienia to nie odłączny element każdego radia internetowego. Pamiętaj, że czytając je musisz wyczuć intencje osoby, która je wysłała. Pozdrowienia takie jak: „Dla kochanego skarbeńka przesyła Krysia - kocham Cię i zawsze będę” przeczytaj czule a inne np. „pozdrowienia dla rolników z małopolski przesyła Franek” przeczytaj z lekką nutką sarkazmu - w końcu wiadomo, że ktoś robi sobie żarty. Pozdrowienia powinny być czytane płynnie - bez zawahań, dlatego warto wcześniej je szybko przeczytać w myślach, a dopiero potem na antenie. Należy pamiętać, aby nigdy nie wdawać się w dyskusje ze słuchaczami, bo ani im ani nam nie wychodzi to na dobre.
Jeżeli ktoś notorycznie wysyła pozdrowienia, które nas denerwują to najlepiej nie zwracać na nie uwagi a jeżeli istnieje możliwość to można zablokować IP takiej osoby. Prowadząc audycje zawsze pojawiają się głupie (najczęściej takie) pozdrowienia, dlatego warto mieć zawsze jakąś szybką ripostę na tego typu wybryki - ostudzi to zapał innych osób do wysyłania podobnych treści.
Należy pamiętać, że słuchacz zawsze stoi na pierwszy miejscu, w końcu nie chcemy nadawać sami dla siebie. Dlatego trzeba się o niego „troszczyć”.
Jeżeli słuchacz zamawia jakiś utwór, i niema przeciwwskazań, aby puścić ten konkretny kawałek, powinniśmy spełnić jego prośbę. Jeżeli słuchacz zamówił kawałek, którego nie posiadamy należy powiedzieć, wprost że go nie mamy, i spytać czy nie chciałby zamówić czegoś innego albo zaproponować, aby wysłał nam to, co chce usłyszeć. Zapewnijmy, że puścimy to na następnej audycji (prawdopodobnie taki słuchacz powróci, aby sprawdzić czy dotrzymaliśmy słowa).
Aby wzbogacić nasz czas antenowy można zorganizować jakiś mały konkursik (obowiązkowo musi być nagroda, nie koniecznie rzeczowa), zapytać, co słuchacze sądzą o …, lub po prostu zadać jakieś pytanie odnośnie granego w danej chwili utworu np. „ciekawe czy zgadniecie, z jakiego filmu jest to piosenka?”
Podczas audycji powinniśmy zachęcać słuchacza do czynnego udziału w życiu radia (wejście na czat, reklamowanie naszej stacji u znajomych, wysyłanie pozdrowień itp.) należy jednak pamiętać, aby robić to z wyczuciem! Nie wolno szantażować słuchacza: np., Jeżeli będzie jeszcze parę osób to puszczę „utwór XXX” takie postępowanie może zrazić do nas wiele ludzi.
Stały słuchacz to skarb, dlatego jeżeli widzimy w pozdrowieniach znajomy nick warto zaznaczyć, że jest to osoba nam znana takie postępowanie przywiązuje słuchacza do audycji no i oczywiście do całego radia.
Jeżeli się pomyliliśmy (źle przeczytaliśmy, nick, puściliśmy nie ten utwór) musimy przyznać się do błędu warto też skwitować taką sytuację dowcipem, ale należy naprawić to, co się zepsuło i dołożyć starań, aby się nie powtórzyło - człowiek to w końcu istota omylna.
Równie ważny, jeżeli nie najważniejszy jest charakterystyczny styl prowadzenia audycji - nie starajcie się jednak kreować go na siłę to przyjdzie samo oczywiście z czasem. Chyba to, co powiedziałem było oczywiste i oczywiście się zemną zgodzicie, bo ja oczywiście mam rację. To, co sekundę temu przeczytaliście było celowe - abyście zobaczyli jak to jest, kiedy dane słowo powtarza się zbyt często, dlatego powtarzam unikajcie powtórzeń. W radiu nic nie jest oczywiste to my je kreujemy, jeżeli my jesteśmy przewidywalni to tak samo nasza audycja.
W radiu nic nie liczy się tak jak dobra dykcja, w końcu słuchacz musi zrozumieć to, co do niego mówimy. Aby poprawić naszą dykcje warto od czasu do czasu ją poćwiczyć w tym celu spróbujcie przeczytać poniższe zdania:

Wyrewolwerowany kaloryfer

Szedł Sasza suchą szosą

No to cóż, że ze Szwecji?

Wyindywidualizować się z rozentuzjazmowanego tłumu

Chrząszcz ze szczeżują szczerze wrzeszcząc się szczerzą

Czcigodnym czcicielom czystości w Pszczynie szeleszczą pszczoły w bluszczu

Trzeszczą trzewiki po szosach suszonych, szemrz rzesz rzeżucho w tłuszczu

Wystrzałowe trzpiotki wstrząśnięte szczebiocą szczególnie o szczęściu w życiu

Wyścigowa wyścigówka wyścignęłą wyścigową wyścigówkę

Tego typu zdania często mogą pojawiać się w pozdrowieniach, przecież nic nie bawi słuchacza bardziej jak prezenter, który nie potrafi prawidłowo wymówić pozdrowień.
Równie ważną sprawą w życiu prezentera jest kontakt ze słuchaczami poza anteną. Na pewno zdarzy się wam, że ktoś będzie chciał jakąś piosenkę czy tytuł utworu lub po prostu będzie chciał porozmawiać. Doskonale wiem, że takie nieustanne rozmowy o niczym są irytujące, ale mimo wszystko starajcie się być uprzejmi w końcu to nasi słuchacze. Pamiętajcie, że w kontakcie ze słuchaczem to my musimy pokazać klasę.
Jeżeli grasz w jakimś radiu i masz swoją stała audycję, warto postarać się o jingiel reklamowy. Jingiel pomaga w lepszym kojarzeniu naszej audycji i reklamuje ją. Jingle możecie zrobić sami korzystając z programów do tworzenia, obróbki muzyki takich jak np. „Magic music maker” lub skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się obróbką dźwięku (Studio muzyczne N-Studio.pl Albo zuri.pl <polecam).
Na zakończenie życzę wszystkim, aby ich przygoda z radiem była miłym doświadczeniem i aby zakończyła się, co najmniej w naziemnej rozgłośni radiowej lub jeszcze lepiej - na wizji.

Ustawienia Shoutcasta znajdziesz w tym temacie
http://www.4clubbers.com.pl/tutoriale/299715-jak-stworzyc-wlasn-audycje-radiow.html
:piwo:

DjAquinio
25-06-2009, 16:09
Bardzo dobry poradnik ;)
Pozdrawiam

Major XD
25-06-2009, 17:38
elegancki poradnik duzo sie mozna dowiedziec

_Patryk
20-01-2010, 18:29
no elegancki poradnik ;D
pozdrawiam

DepthMusicRecords
20-01-2010, 19:02
heh bardzo fajny poradnik :)
z pewnością dla wielu "prezenterów" się przyda

h33pY
24-01-2010, 22:31
Poradnik dobrze napisany.
Napewno się sprzyda ;)

Nexoss
21-02-2014, 23:21
Bardzo dobrze wszystko zostało tutaj opisane :)
Wszystko zostało tu zawarte ;)

Xx..c1n..xX
23-02-2014, 09:55
Przeczytałem i potwierdzam dobry tutek. Pozdro i thx za prace

Rought Cash
24-02-2014, 16:03
Bardzo dobry poradnik,na pewno coś z niego wyniosę :D

kellrez
09-03-2014, 11:23
I tak od dawna wiem, że to nie dla mnie. Ten poradnik tego nie zmienił :)

Rate Motion
09-03-2014, 18:55
Poradnik spoko przyda się z pewnością :D

MoRrIs
09-03-2014, 22:51
Przeczytałem ten niby poradnik i stwierdzam że straciłem czas. Nie wiem jaki był sens pisania tego. Nie ma w nim zawartych żadnych kluczowych wskazówek.. Liczyłem że w poradniku będzie więcej technicznych wskazówek a nie biadolenia o dupie maryni. Brakuje mi np takich wątków:
- Dodatkowe programy do shoutcasta (np zararadio)
- Jak operować podkładami gdy gadamy (jak urwać podkład/dobrać długość)
- Kwestie kiedy wolno coś powiedzieć a kiedy trzeba milczeć (wielu młodych dostaje weny akurat na refrenie i wtedy paszczy co jest niewybaczalnym błędem)
- Jak wejść na antenę by nie urwać w połowie piosenki lecącej z autopilota ( ustawianie odsłuchów)
- Jak nadawać w kilka osób z różnych miejsc kraju
- itp itd. a nie gadka jak się witać na antenie i czytać pozdro

DDStudio
13-03-2014, 19:10
@up

Jest tak dlatego, ponieważ poradnik poruszył dużo ważniejsze kwestie niż sprzęt czy soft. Bez tych informacji, nawet z najlepszym sprzętem i umiejętnościami manualnymi Twoje radio będzie słabe i bez wyrazu.


Pozdrawiam,

MoRrIs
14-03-2014, 17:08
Nie ma złotego środka na to co masz mówić w trakcie prowadzenia programu. Wszystko zależy od tego dla jakiego targetu grasz, na jaki format muzyczny nastawiona jest stacja i jaka jest twoja zdolność do swobodnej wypowiedzi. To tak jak by pisać poradnik dla stand up'erów. Każdy powinien mieć indywidualną technikę i styl w przeciwnym razie będziemy słuchać klonów, dlatego też uważam że poradnik poruszający kwestie czysto techniczne byłby bardziej na miejscu. Można być świetnym mówcą, duszą towarzystwa i nie mieć pojęcia o sprzęcie. Używania sprzętu i oprogramowania da się nauczyć z paszczeniem będzie gorzej. Gdy ktoś nie ma tego czegoś, nie czuje w duszy przywódcy nie powinien się za to zabierać. Takie tam moje skromne zdanie :] Pozdrawiam

DDStudio
16-03-2014, 01:49
A w którym momencie poradnik zabija indywidualność? Czy rada o zwróceniu szczególnej uwagi na poprawną dykcje jest w czymś zła?



Pozdrawiam,

DJ Hexan
16-04-2014, 17:52
no no no ;), początkującym niewątpliwie się przyda, ale i ci co siedzą w tym dłużej też coś znajdą dla siebie

DaniuS
13-11-2015, 15:01
Czytając ten poradnik, uważam że zdecydowanie jest trafiony w punkt. Niestety, słuchając stacji internetowych i większości prezenterów nie mają pojęcia, lub też nie stosują się do pewnych zasad, które w tym poradniku są zawarte. Szkoda, ponieważ w wielu ludziach, głosach słychać potencjał, którego nie chce im się rozwijać.
Artykuł na miejscu, zgadzam się jako jeden ze specjalistów w tym temacie :)