PDA

Przejdź do pełnej wersji tego Forum : Trance > Uplifting Trance


iwanracing
20-03-2009, 17:04
Uplifting Trance – podgatunek euro trance (znany też jako epic trance, część utworów nazywa się również vocal trance) – termin często używany jako określenie głównego nurtu trance charakteryzującego się lekkimi, utrzymanymi w duchu pozytywnym melodiami z dodatkiem kobiecych głosów.
Gatunek ten charakteryzuje specyficzna gra przynajmniej dwoma liniami basowymi, z czego jedna pozbawiona jest niższych tonów, grająca najczęściej w linii arp z dodatkiem efektów tj: delay i reverb. Druga linia basowa gra najczęściej dolne partie skali pomiędzy 40-80Hz nadając głębię.
W gatunku tym daję się zauważyć wiele elementów napędzających klimat. Dzieje się to za sprawą brzmień zaliczanych do plucków i arpów generowanych najczęściej własnoręcznie, które wzbogacone są przez odpowiednio ustawiony efekt delay, powielając nutę, tworząc linie melodyczną, która wypełnia pustą przestrzeń pomiędzy głównymi nutami w piano rollu. Następnym elementem nadającym produkcji pędu są elementy perkusyjne tj: hihaty - niezwykle częste i ustawione gęsto, grające na odpowiednim zakresie, najczęściej zaczynającym się od 10KHz. Jako dopełnienie stosowane są Clapy odróżniające się od pozostałych, najczęściej długie i o specyficznej barwie przesteru. Najczęściej używanymi efektami są tzw. efekty typu 'fade in' i 'fade out' mające wprowadzać lub zakańczać daną frazę.

Technika i struktura wygląda następująco:
Wprowadzenie
Bazujące zazwyczaj na podgatunku progressive trance, czyli odpowiednie elementy po kolei są wprowadzane dla rozpędzania i nabierania tempa.
Zwolnienie (Downbreak)
Polegające na wyciszeniu i wprowadzeniu elementów epickich i wokalnych.
Wznowienie tempa i rozwinięcie
Tutaj cała zabawa się zaczyna. Utwór gra swoją pełną energią wprowadzając tańczących w trans i niesamowita zabawę.
Powolne zakończenie i wyciszanie elementów
Polega na powolnym i stonowanym zakończeniu pozwalającym na wprowadzenie i zmiksowanie następnej produkcji.

Jako brzmień głównych używa się najczęściej brzmień, które nie są agresywne, nadające panoramę i rozmycie tj: Guitar (o rozmytej i mocno narewerbowanej charakterystyce), używa się także wszelkiego rodzaju brzmień fantasy o podobnej charakterystyce efektów, ale w skład wchodzą leady wyróżniające się soczystością i miękkością. Brzmienia pianina o rozmytej barwie z dodatkiem delaya.

Ciekawą rzeczą jaka występuje w tymże gatunku jest odmienna equalizacja, która wyróżnia go spośród innych gatunków muzycznych. Nacisk jest kładziony na dwa zakresy kompresji:
- Pierwszym - jest zakres pasma od 40Hz-160Hz mającym na celu dać jak najlepsze odczucie głębi basu. Kick w jest bardzo dobrze słyszalny i wyczuwalny. Co ciekawe jego charakterystyka sięga wysokich tonów. Można rzec, że są soczyste.
- Drugim - jest pasmo sięgające od 6KHz aż po nawet 16KHz. I w tymże zakresie najczęściej ubite są wszelkie brzmienia i elementy perkusyjne. Jedynym elementem zajmującym pasmo poniżej podanych tu wartości przypada brzmieniom typu "Pluck".
Ciekawym zjawiskiem jest najczęściej totalne pominięcie pasma o wartości 1KHz. Zjawisko to praktycznie występuje w każdej produkcji.

Tenże podgatunek trance'u staje się coraz bardziej popularny na polskich parkietach i zrzesza coraz większą liczbę fanów.

Artyści wiodący w tym gatunku to:

Daniel Kandi (Dania)
Sean Tyas (Szwajcaria)
Aly&Fila (Egipt)
Above & Beyond (Wielka Brytania)
Giuseppe Ottaviani (Włochy)
Jon O'Bir (Wielka Brytania)
Nitrous Oxide (Polska)
Paul Miller (Polska)
Above & Beyond (Wielka Brytania)
Alex M.O.R.P.H. (Niemcy)
Manuel Le Saux (Włochy)
Sebastian Brandt (Szwecja)
Ben Gold (Wielka Brytania)
Sophie Sugar (Wielka Brytania)
Tom Colontonio (USA)
Bjorn Akesson (Szwecja)
i wielu innych

DannyRivera
05-04-2009, 08:57
Bardzo ciekawy artykul wiele rzeczy sie dowiedzialem z tego brawo i oby tak dalej:)