PDA

Przejdź do pełnej wersji tego Forum : Inne Zgrywanie ścieżek do Wave


tomi3kh
25-10-2016, 23:48
Hej,

Kilka tygodni temu zacząłem zabawę z FL Studio, niestety mam słaby komputer a póki co nie chcę inwestować w lepszy bo jestem na etapie nauki. W związku z tym problemem przyjdzie mi z pomocą zgrywanie do Wave'ów, tylko teraz pytania:
1) Jeśli zgrywam dwa zlayerowane leady bądź plucki zapięte na jednym kanale miksera to czy po zgraniu do Wave głośność tego pliku będzie na takim poziomie jak suma ustawionego volume na ich wspólnym kanale?
2) Czy lepiej zgrywać dźwięki bez nałożonych efektów i potem po ich wrzuceniu w drugi projekt poddawać je obróbce efektami, czy może lepiej zgrać do Wave już po uprzednim nałożeniu efektów?
3) Czy jeśli wrzucę taki Wave leada do projektu to czy należy go jeszcze poddawać obróbce poprzez EQ czy może gdy było to robione wcześniej to nie trzeba robić tego zabiegu? I czy to się tyczy wszystkich efektów?

Proszę o wyrozumiałość, mam nadzieję, że dosyć wyraźnie wytłumaczyłem o co mi chodzi :)

Hidden
26-10-2016, 01:19
Witam.

1) FL Studio jest tak skonfigurowany, że poziom głośności sampli spada o ponad 8 dB (ma to zapobiegać przesterom i ułatwiać pracę). Po zgraniu głośność twojej ścieżki będzie zgodna z ustawieniami, ale jeśli załadujesz ją do sekwensera (step sequencer, channel rack), będzie cichsza o kolejnych 8 dB. Możesz temu przeciwdziałać ręcznie, co jest średnio wygodne, albo załadować ścieżkę bezpośrednio do playlisty jako klip audio (tutaj instrukcja: Audio Clips - Playlist (http://www.image-line.com/support/FLHelp/html/playlist_audioclip.htm)).

2), 3) Na dwa kolejne pytania odpowiem za jednym zamachem. Nie warto zgrywać obrobionej ścieżki, bo nie przewidzisz, jak potoczą się losy twojego projektu. Być może podczas miksowania będziesz chciał drastycznie zmienić pierwotny zamysł. Lepiej jest zgrać surową ścieżkę i zapisać stan kanału miksera (zaznaczasz konkretny kanał w mikserze, klikasz prawym, file, save mixer track state as). Po załadowaniu ścieżki przypisujesz ją do kanału miksera i otwierasz zapisany plik. I masz problemy z głowy.

Pozdrawiam.