PDA

Przejdź do pełnej wersji tego Forum : Jak bardzo zadłużony jest świat? +1


PostScriptum
03-06-2015, 20:01
1.

Kiedy pęknie bańka długu?

"Siedem lat po wybuchu największego kryzysu finansowego od czasów Wielkiego Kryzysu w Stanach Zjednoczonych w latach 1929-33 świat jest jeszcze bardziej zadłużony. Od 2007 roku łączny globalny dług (publiczny, gospodarstw domowych, przedsiębiorstw i sektora finansowego) wzrósł o 57 bilionów USD, tj. o 17% w stosunku do światowego PKB. W 2007 r. wynosił on 269% PKB, dziś jest to już 286% PKB. Miliardy dolarów pompowane przez banki centralne w gospodarki krajów rozwiniętych miały w założeniu ustabilizować sytuację i skierować świat z powrotem na ścieżkę wzrostu. Tymczasem mamy do czynienia z gaszeniem pożaru benzyną.

http://kamilcywka.pl/wp-content/uploads/2015/05/global-debt.jpg


Zamiast zmniejszenia zadłużenia nastąpił jego wzrost. Od 2007 r. łączny dług publiczny zwiększył się o 25 bilionów USD, co w dłuższej perspektywie jest nie do utrzymania. Nowe szczyty osiąga też zadłużenie gospodarstw domowych. W krajach takich jak Australia, Kanada, Dania, Szwecja, Holandia, Korea Południowa i Tajlandia przewyższa ono poziomy sprzed 2008 roku. Niebezpiecznie rośnie też zadłużenie Chin. Łączny dług w Państwie Środka wzrósł niemal czterokrotnie – z 7 bilionów w 2007 r. do 28 bilionów USD w połowie 2014 r. W stosunku do PKB wynosi on już 282% i jest wyższy niż w USA czy Niemczech.
Co dalej?
Napędzanie wzrostu gospodarczego długiem to matematycznie skończona formuła. Prędzej czy później ktoś powie „sprawdzam” i cała konstrukcja runie jak domek z kart. To, że będzie kolejny kryzys, to pewne jak amen w pacierzu. Nie wiadomo tylko, kiedy on wybuchnie i co będzie jego punktem zapalnym. Być może będzie to dług, a być może tykająca bomba derywatów, o której piszę szerzej tutaj (http://kamilcywka.pl/jp-morgan-na-potege-kupuje-srebro/).[...]"

Kiedy pęknie bańka długu? | 3obieg.pl - Serwis informacyjny dziennikarstwa obywatelskiego. (http://3obieg.pl/kiedy-peknie-banka-dlugu)



Świat tonie w długach

"Bank Rozrachunków Międzynarodowych (dla niezorientowanych, to taki bank centralny banków centralnych) opublikował jakiś czas temu raport, z którego wynika, że globalny dług przekroczył 100 bilionów USD. Dla porównania światowy PKB to około 70 bilionów USD. Największy przyrost długu miał miejsce w ostatnich 7 latach – o ponad 40%. Więcej na ten temat można przeczytać tuta (http://independenttrader.pl/206,globalny_dlug_przekroczyl_100_bilionow_usd.htm l)j. - (rowniez polecam tam zajrzec)

Jeszcze nigdy w historii nie zdarzyło się, żeby zadłużony był cały świat – i to na taką skalę. Pod poniższym linkiem znajduje się sporządzona przez CIA lista najbardziej zadłużonych państw świata w relacji do PKB. Na pierwszym miejscu oczywiście Japonia (226,1%), Polska na 71. (48,2%), a „niestabilna” Rosja na 148. (7,9%). Listę zamyka Liberia (3,3%).

Co to oznacza? Ano to, że świat, a zwłaszcza kraje z czołówki listy, nieuchronnie zbliża się do „punktu bez powrotu”. Następuje on najczęściej w momencie, gdy wpływy z podatków nie wystarczają już nawet na spłatę odsetek od długu, o samym długu nie wspominając. Historia zna wiele przypadków krajów, które zbankrutowały w ten sposób, lub w których nadmierny dług pociągnął za sobą dramatyczne konsekwencje społeczno-ekonomiczne.

Swego czasu potęga Imperium Osmańskiego przyćmiła pod każdym względem – militarnym, gospodarczym i dyplomatycznym – imperia francuskie, brytyjskie i rosyjskie. Ale wszystko to zostało osiągnięte dzięki zadłużeniu. W 1868 r. rząd Imperium przeznaczał 17% wpływów z podatków na spłatę odsetek od długu. W roku 1871, czyli zaledwie trzy lata później, było to już 32%, a w 1877 – 52%. To był koniec. W tym samym roku Imperium Osmańskie zbankrutowało.

Przez cały XVIII wiek nadmiernie zadłużała się też Francja. W 1788 roku, w przededniu wybuchu Rewolucji Francuskiej, 62% wpływów z podatków szło na spłatę odsetek od narosłego długu. Z kolei w Hiszpanii za swojego panowania Karol V zaciągnął tyle długu, że w 1559 r., tuż po jego śmierci, wpływy z podatków nie wystarczały już nawet na spłatę odsetek. Do końca XVI w. Hiszpania zbankrutowała jeszcze cztery razy.

Współczesnym Imperium Osmańskim można śmiało nazwać Stany Zjednoczone. Kraj ten jest na najlepszej drodze, by podzielić los niegdysiejszej potęgi dynastii Osmanów. W zeszłym roku USA wydały około 26% wpływów z podatków na spłatę odsetek od akumulowanego od dziesiątek lat długu. Jak przyrasta dług USA w czasie rzeczywistym, można zobaczyć tutaj (http://www.usdebtclock.org/).

Tymczasem gazety w Polsce podniecają się, że po umorzeniu obligacji z portfeli OFE, to będzie łatwy rok dla budżetu. W całym 2014 r. tzw. potrzeby pożyczkowe polskiego rządu sięgnąć mają blisko 33 mld euro, czyli 8,3 proc. PKB. Ale nie to powinno martwić najbardziej, a udział zadłużenia zagranicznego w ogólnej strukturze zadłużenia, bo im on wyższy, tym mniejsza niezależność państwa. W ubiegłym roku Polska około 14% długów zaciągnęła za granicą, ale w tym roku ten odsetek ma już wynosić 27%, a w przyszłym 26. Innymi słowy, im bardziej uzależniamy się od kredytodawców zewnętrznych, tym mniej mamy do powiedzenia we własnym kraju.[...]"

The Spinning Top Blog – Świat tonie w długach (http://kamilcywka.pl/swiat-tonie-w-dlugach/)

A tu jak szaleje dlug USA w czasie rzeczywistym - U.S. National Debt Clock : Real Time (http://www.usdebtclock.org/)



2.

Link do artykulu jak sie wykorzystuje dotacje UE w POlsce - http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,18019268,Co_wymysli_chodnik__czyli_polska _atrapa_rozwoju.html?pelna=tak

A ponizej fragment rozmowy:

"GRZEGORZ SROCZYŃSKI: Jak wydajemy pieniądze z Unii?

MAREK W. KOZAK: Na wszystko, co da się zrobić z betonu - drogi, chodniki, budynki, remonty. 80 procent środków idzie na wielkie budowanie.

To źle?

- W ten sposób wydajemy pieniądze na wygodę i jakość życia. Jak bogacze. A miały iść na rozwój.

Przecież infrastruktura służy rozwojowi.

- Nie służy. Czy ta ściana za panem kształci kogoś? Chodnik coś wymyśla? Nie ma naukowych dowodów na wpływ infrastruktury na rozwój, są natomiast liczne przykłady, że można budować w nieskończoność bez efektów. W oficjalnych polskich dokumentach mówi się o "infrastrukturze służącej rozwojowi", ale to zaklinanie rzeczywistości.

Lotnisko?

- W Łodzi, Bydgoszczy, Zielonej Górze upada, w Radomiu zbudowali, ale nawet nie ruszyło. Lotniska służą prestiżowi lokalnych władz, niczemu więcej. Z wyłączeniem pięciu największych.

No to pięć miało sens.

- One już były. Wystarczyło je unowocześnić, zamiast budować nowe. Każde lotnisko to gigantyczne pieniądze na utrzymanie pasa startowego, pensje obsługi, technikę.[...]"

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,18019268,Co_wymysli_chodnik__czyli_polska _atrapa_rozwoju.html?pelna=tak


Ciekawostka na koniec jak zawsze:

Tajna instrukcja PO: Przejąć internet!

Tajna instrukcja PO: Przejąć internet! - Polityka - wszystko o polityce w Dziennik.pl - politycy, informacje, PO, PiS, SLD - Dziennik.pl (http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/130641,tajna-instrukcja-po-przejac-internet.html)

R3belz
12-06-2015, 00:15
Jak może być świat zadłużony? Co my kredyty od Marsa,Jowisza i Saturna bierzemy xD?

PostScriptum
14-06-2015, 02:09
Jak może być świat zadłużony? Co my kredyty od Marsa,Jowisza i Saturna bierzemy xD?

dobre pytanie aczkolwiek pokazuje jak ludzie są bardzo nieświadomi sytuacji na jaką pozwolili