PDA

Przejdź do pełnej wersji tego Forum : Opis Zacinający się FL STUDIO, duże zużycie ram i procka. Sposób na płynniejszą pracę.


ViTT
20-01-2015, 15:10
Zapewne wielu z was zmaga się z problemem zacinającego się Daw’a jakim jest Fl Studio. Przy większych, czasem rzadziej mniejszych projektach zaczyna się przeciążanie procesora, zbyt duże zużycie pamięci ram, a wszystko to powoduje charczenie, przycinanie się, lagi a nawet crash czyli niespodziewane wyłączenie FL’a. Jest kilka sposobów by temu zapobiec i cieszyć się płynną pracą naszego Daw’a. Jako że nigdzie nie mogłem znaleźć konkretnego poradnika, który rozwiązałby moje problemy postanowiłem działać na własną rękę. Teraz tą wiedzę pragnę przekazać wam.
Oto kilka sposobów.

1. Pierwszy stosowany przez wielu użytkowników to zmiana sterownika ze standardowego sterownika karty dźwiękowej na sterownik ASIO4ALL.
Odbywa się to w następujący sposób.

Otwieramy naszego fl’a i przechodzimy do opcji „Audio Settings”
Następnie w zakładce w zakładce input/output wybieramy sterownik ASIO4ALL, kolejnie klikamy na „Show ASIO panel” i w okienku, któro nam się pojawi przeciągamy Buffer na 2048 samples, dodatkowo klikamy w „Advanced options” (taki klucz) i ustawiamy Buffet offset na 20 ms i zamykamy wszystko. Jeśli nie posiadasz sterownika ASIO4ALL, pobierz go i zainstaluj.

Pamiętaj! Aby sterownik ASIO działał nie możesz mieć w tle włączonych żadnych aplikacji typu Winamp, Windows Media Player, które akurat w momencie tworzenia projektu coś grają. To samo tyczy się przeglądarki z włączonym np. youtube który gra jakąś muzykę.

2. Kolejny sposób.
Wchodzimy w zakładkę Tools -> Macros -> i klikamy „Switch smart diable for all plugins”. Spowoduje to wyłączenie zbędnych, nie używanych pluginów działających w tle podczas tworzenia naszego projektu. Znacznie odciąży to zużycie procesora.

3. Zauważyłem, że fl studio traci na wydajności jeśli nie zamykamy wtyczek. W sensie są one widoczne, nie zostały zamknięte okienka wtyczek. Jest na to szybki sposób by je wszystkie pozamykać. W tym celu klikamy „View” a następnie wybieramy opcję „Close all Windows”

4. Polecam program do optymalizacji pamięci ram pod nazwą "MZ Ram Booster". Opis działania znajdziecie w googlach. Polecam także od czasu do czasu przeczyścić rejestr i pamięć podręczną CCleanerem. Proste sposoby a znacznie przyspieszają działanie naszego systemu operacyjnego.

5. Czasami obciążenie spowodowane może być ustawieniami zasilania na naszym laptopie czy stacjonarce. Ustawiony może być tryb oszczędzania energii lub coś w ten deseń. Zmiana ustawień zasilania jest bardzo prosta i szybka. Wchodzimy w start, w szukajce wpisujemy „Opcje Zasilania” i szukamy opcji „Wysoka wydajność”, klikamy i wychodzimy. Nasze laptopy mają też opcję szybkiego przełączania opcji zasilania poprzez naciśnięcie klawisza funkcyjnego (przeważnie jest to klawisz FN) oraz klawisza odpowiadającego za zmianę opcji zasilania.

6. Prosta metoda na płynniejszą pracę Daw’a to także wyłączenie niepotrzebnych aplikacji działających w tle, wszelakich torrentów, przeglądarek, odtwarzaczy etc. Największym pożeraczem pamięci ram jest Google chrome. Najlepiej wszystko wyłączyć podczas pracy z naszym projektem i będziemy mieli dobry warsztat pracy.

To wszystko z mojej strony. Mam nadzieję, że to pomoże wam upłynnić pracę przy waszych projektach. Jeśli macie swoje sprawdzone sposoby których tutaj nie wymieniłem, podzielcie się z resztą.
Ps. Przepraszam za ewentualne błędy w pisowni