4CLUBBERS.PL - Zobacz Pojedynczy Post - Dyskusja Obowiązkowa Służba Wojskowa ?
Zobacz Pojedynczy Post
Stary 08-02-2020, 10:24   #16
.:Franek:.
..:: Klubowicz ::..
  
 
Dołączył/a: 17 Aug 2007
Miasto: ...
Postów: 2 087
Tematów: 793
Podziękowań: 4 884
THX'ów: 3 451
Tematy Tygodnia: 0
Nominacje T.T.: 3
Wzmianek w postach: 10
Oznaczeń w tematach: 10
Plusów: 53 (+)
.:Franek:. 53
Odp: Obowiązkowa Służba Wojskowa ?

Cytat:
Napisał Trush Zobacz post
Nie wiem czy w ogóle jest taka myśl obozów władzy by wrócić do zasadniczej służy bo jakoś tego nie śledzę, ale patrząc jak się rządzący chwalą tymi WOT'ami sądzę, że raczej nie ma planów.


Ja uważam, że jak już coś zostało coś wprowadzone/zmienione, to nie należy po kilku latach wracać do stanu poprzedniego tylko po prostu dostosowywać i rozwijać to co już jest. Tak jak np. było/jest z gimnazjami - Niepotrzebnie zostały zlikwidowane bo problem z edukacją nie polegał na ich bycie, a raczej na ogólnym modelu oraz programie (Jak najszybciej wcisnąć dużą ilość niepotrzebnego materiału - utrwalanie modelu 3xZ: Zakuć, zdać i zapomnieć). System 8 klasowy i 4-5 lat szkoły średniej nic nie dadzą skoro cały model edukacji jest wadliwy.
Z wojskiem jest podobnie i skoro już zniknęła obowiązkowa służba wojskowa to uważam, że nie powinno się do tego wracać, a po prostu w inny sposób próbować nauczyć ludzi zachowań w czasie zagrożenia. Według mnie kobiety i mężczyźni do pewnego wieku powinny brać udział w okresowych szkoleniach wojskowych/militarnych na których uczyliby się w praktyce jakichkolwiek podstaw obrony.



Kilkanaście lat temu jak chodziłam do szkoły średniej miałam przedmiot Przysposobienie Obronne, które prowadził emerytowany żołnierz i to co z nami ćwiczył pamiętam do dziś. Po tych 12 latach dalej pamiętam jak się zakłada maskę przeciwgazową, pamiętam rodzaje ran, sposoby ich tamowania oraz opatrywania. Oficer, który nas uczył był charakterny, miał posłuch i na jego zajęciach nie było mowy o niezainteresowaniu zajęciami... wszyscy uważali i wykonywali zadania w praktyce.
W obecnym programie edukacji widzę, że jest przedmiot "Edukacja dla bezpieczeństwa", ale czy to jest to samo - nie wiem.



Bardzo mądrze napisałeś kolego to muszę Ci przyznać i dlatego z postu na post można się w końcu dogadać. Problem z tym, żeby ich jakoś szkolić muszą być zainteresowani, a oni (nie wszyscy) nie są zainteresowani czymkolwiek w tym kierunku. Mimo, że sprzęt wymieniamy powoli to sprzęt indywidualny żołnierza się trochę zmienił. Mimo, że są kierunki wojskowe czy policyjne w szkołach to zainteresowanie nimi jest nikłe, a jak już ktoś idzie to uwierzcie na słowo bardziej rajcują się tym, że w mundurze mogą chodzić niż tym, że mogą postrzelać, a już nie wspomnę o musztrze, która jest podstawą w wojsku. Idzie wielokrotnie złapać się za głowę jak się widzi jak oni chodzą na jakiś występach paradnych. Zero jakiegokolwiek samozaparcia w tym kierunku. Dlatego też pisząc o tym przeszkoleniu kilkumiesięcznym to nie miałem na myśli tych starych zasad 9 miesięcy i bez domu tylko raczej 3-4 miesiące przygotowawcze dla każdego i nie chętnego tylko dla każdego (w możliwie najbliższej jednostce wojskowej w okolicy) i możliwością zjazdu do domu na weekend naładować baterię i oczywiście z możliwością przedłużenia kariery dla ochotnika później jak będzie wyrażał taką ochotę.

Ja się po prostu martwię, że za kilka lat kiedy odejdą ze służy roczniki no nie wiem od 85 do 95 to już nikt nie będzie chciał tam służyć nawet jak będą dobrze płacić. Dzisiejsza młodzież woli zarobić mniej o 500zł, ale się nie napocić niż miała by na poligon jechać na 3 tygodnie. Służby mundurowe mają swój socjal, który może wielu by pomógł ustawić się na całe życie i dac godne życie rodzinie.

Last edited by .:Franek:.; 08-02-2020 at 10:26.
.:Franek:. jest offline   Reply With Quote