4CLUBBERS.PL - Zobacz Pojedynczy Post - Legalny DJ - pytania i odpowiedzi!
Zobacz Pojedynczy Post
Stary 27-12-2015, 15:59   #614
blackmister
..:: true Member ::..
  
 
blackmister's Avatar
 
Dołączył/a: 20 Oct 2012
Miasto: Zielona Góra
Postów: 651
Tematów: 69
Podziękowań: 140
THX'ów: 460
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 1
Plusów: 36 (+)
blackmister 36
Odwiedź profil blackmister na Facebook Odwiedź profil blackmister na Twitter Odwiedź profil blackmister na Soundcloud.com Odwiedź profil blackmister na Mixcloud
Odp: Legalny DJ - pytania i odpowiedzi!

Siema! potrzebuję małej porady prawnej od kogoś kto jest mocno obeznany w temacie. Od jakiegoś czasu zajmuję się produkcją funku, nu disco, itd. Chciałbym w swoich trakach użyć pewnych acapelli. Otóż z tymi acapellami jest taki problem, że zostały wydane na winylu w 1974 roku, przez zespół, którego żaden członek już dawno nie żyje. Label wydający tą acapellę był założony przez ów zespół i został po pewnym czasie zamknięty, nie jest obecnie wykupiony przez nikogo (po prostu poleciała seria płyt na sprzedaż i tyle).

Znalazłem info w papierach podpunkt o nazwie "Art. 2, Pkt. 1 Opracowanie cudzego utworu, w szczególności tłumaczenie, przeróbka, adaptacja, jest przedmiotem prawa autorskiego bez uszczerbku dla prawa utworu pierwotnego". Z innych podpunktów tak jakby wynika, że mogę samplować jakieś utwory, bylebym włożył coś istotnego od siebie, w szczególności by wydźwięk utworu był zupełnie inny niż oryginału. Jeśli dobrze zrozumiałem, nie ma też obowiązku nadmieniać skąd pochodzą sample, ale warto poprosić o zgodę autorów.

Tu leży problem - bo co zrobić jeśli chciałbym te traki wydać komercyjnie, na winylu, a nie ma żadnej możliwości skontaktowania się z autorami (no bo nie żyją), wytwórnia która wypuszczała trak, z którego chcę zsamplować wokal upadła 40 lat temu i tak naprawdę nie ma do kogo zwrócić się choćby o zapytanie co mogę z tym wokalem zrobić? Co prawda ten wokal zsamplowany słyszałem już w dziesiątkach innych produkcji, ale jestem pewien na 100% (po rozmowie z jednym z autorów) że tak po prostu zgrali je sobie nawet nie z oryginalnej płyty, a z czyjegoś filmiku na youtube.

I do tego zwiera się moje pytanie - w jaki sposób to wykorzystać najbardziej legalnie? To co prawda kilkanaście sekund, czystego wokalu więc track cały od nowa jest mojego autorstwa, przez co jeden z punktów tamtej "ustawy" jest teoretycznie spełniony.

Dzięki za odpowiedź, pozdro
__________________
blackmister jest offline   Reply With Quote