4CLUBBERS.PL - Zobacz Pojedynczy Post - HDD + kieszeń czy dysk zewnętrzny USB 3.0
Zobacz Pojedynczy Post
Stary 04-10-2015, 12:50   #1
Matan Zajcev
..:: Klubowicz ::..
  
 
Matan Zajcev's Avatar
 
Dołączył/a: 23 May 2009
Miasto: Szczecin
Postów: 3 627
Tematów: 160
Podziękowań: 3 916
THX'ów: 3 880
Tematy Tygodnia: 0
Nominacje T.T. : 2
Imię: Paweł
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 35
Plusów: 115 (+)
Matan Zajcev 115Matan Zajcev 115
Odwiedź profil Matan Zajcev na Twitter Odwiedź profil Matan Zajcev na Youtube Odwiedź profil Matan Zajcev na Last.fm Odwiedź profil Matan Zajcev na Soundcloud.com Odwiedź profil Matan Zajcev na Mixcloud
HDD + kieszeń czy dysk zewnętrzny USB 3.0

Mam dylemat przy wyborze nowego dysku twardego. Obecnie korzystam z przenośnego dysku WD, którego mam od 6 lat, więc szukam czegoś nowego i przede wszystkim zapasowego, bo chmura nie jest idealna do trzymania kopii zapasowych plików. Interesują mnie te oto pozycje:
1. WD Elements Portable 1,5TB USB 3.0 (czarny) - Dobra cena, Opinie w Sklepie RTV EURO AGD
2. Hitachi 1TB 7200obr. USB 2,5'' złoty USB 3.0 Touro S - Dysk twardy zewnętrzny - Sklep komputerowy - X-KOM.PL

I tu pojawia się podstawowe pytanie - jak prędkość obracania talerzy wpływa na bezawaryjność? Czy potencjalnie ten Hitachi z 7200RPM nie zepsuje się szybciej? No i zastanawia mnie to, że tak mało o tym dysku wiadomo, w niektórych sklepach jest niedostępny, czytałem zagraniczne fora to opinii było mało, ale pozytywne. Z drugiej strony WD ma podobno świetny serwis, więc nawet jakby coś poszło nie tak to tydzień i przysyłają nowy.A jak z Hitachi to nie wiem.

Czytając o dyskach natrafiłem na alternatywę, a mianowicie montaż dysku magnetycznego w kieszeni DVD. Ma to swoje zalety, jednakże mam co do tego kilka pytań:
- jaki jest transfer danych przy użyciu kieszeni w stosunku do USB 3.0?
- czy traci się gwarancję?
- czy większy pobór mocy nie powoduje problemów z zasilaczem, zwłaszcza jeśli podłączyłbym 3 dysk na usb?

Jeśli już kupowałbym taką kieszeń:
Lenovo IdeaPad Z710 HDD Caddy
lub taką (tańsza i wysyłka z kraju):
http://allegro.pl/kieszen-sata-hdd-u...896127609.html
Oraz któryś z tych dysków:
1. Hitachi TravelStar 5K1000 1 TB (5400, 8MB, Serial ATA/600) RV - Sprzęt komputerowy - sklep Komputronik.pl
2. Hitachi TravelStar 7K1000 750 GB (7200, 32MB, Serial ATA/600) | cena, raty - sklep Komputronik.pl

I znowu 5400RPM vs 7200RPM? Z tego co widzę, to ludzie zachwalają ten drugi, ze względu właśnie na większe transfery.

PODSUMOWUJĄC: Szukam rozwiązania do stałego użytku (w laptopie jest tylko SSD 128GB), więc używanie raz na jakiś czas nie wchodzi w grę. Czy z tego względu nie lepiej podpiąć dysk poprzez kieszeń? Zwłaszcza jeśli będzie to pod SATA III? Słyszałem, że zewnętrzne dyski aby zmniejszyć pobór energii samoczynnie się zatrzymują po jakimś czasie, co ogólnie może prowadzić do awarii. Czy jeśli ja go używam nonstop, a dziennie proces zatrzymania/uruchamiania występuje kilkanaście razy, to czy to nie jest zarzynanie takiego dysku?
__________________

Last edited by Matan Zajcev; 04-10-2015 at 13:04.
Matan Zajcev jest offline  
Twoja reklama w tym miejscu - już od 149 PLN rezerwuj termin, tel.669488725, gg:3576096.

4Clubbers Hit Mix Team presents