4CLUBBERS.PL - Zobacz Pojedynczy Post - Inne Czy mogę wydać utwór z nielegalnymi samplami?
Zobacz Pojedynczy Post
Stary 29-06-2013, 01:27   #6
Marcinkiewicz86
..:: true Member ::..
  
 
Marcinkiewicz86's Avatar
 
Dołączył/a: 04 Mar 2009
Miasto: Poznań
Wiek: 37
Postów: 2 168
Tematów: 9
Podziękowań: 207
THX'ów: 1 974
Imię: Marcin
Wzmianek w postach: 0
Oznaczeń w tematach: 0
Plusów: 53 (+)
Marcinkiewicz86 53
Odp: Czy mogę wydać utwór z nielegalnymi samplami?

Cytat:
Napisał adrian95milan Zobacz post
Dzięki za odpowiedź, ale wątpię w to, że ludzie którzy dopiero zaczynają i wydają tam jakieś utwory w słabych label'ach (z których pewnie nawet nie mają kasy) mają oryginalne softy oraz wtyczki bo żeby wykupić Fl'a czy tam inne + wtyczki typi Nexus, Massive, czy Sylenth kosztuje sporo kasy. Tak że nic na sofcie legalnym w najbliższym czasie na pewni nie podziałam bo nie mam ponad 1000 zł, żeby to wszystko kupić bo z pierwszych produkcji na pewno nic nie zyskam a z tą paczką zobaczę albo kupię bo to nie majątek a zawszę się przyda, albo zrobię coś swojego. Pozdro
Może i masz racje ale..w świetle prawa to jest przestępstwo, to tak jak wydawać książke w wydawnictwie, to że nie sprzedaje się w milionach egzemplarzy to nie znaczy że połowa tekstu może być czyjaś..
Poza tym jak już tak chcesz robić to wybierz mniejsze zło..czyli kup sample a wtyczki czy FL Studio daruj sobie..bowiem sample to gotowe elementy, a wykręcony jakiś electro-bass na wtyczce Massive, nie powoduje że nie można czegoś podobnego uzyskać gdzieś indziej np na darmowej jakieś wtyczce..tak samo FL..to nie jest niezastąpione środowisko, kiedys Reaper był bezpłatnym softem, są różne okrojone wersje dołączane do płyt róznych aplikacji.. itd..
Sample darmowe też są dostępne, kiedyś na łamach Estrady i Studia jako magazynu były umieszczane na płytach.
Generalnie pytasz czy możesz wydać utwór z nielegalnymi samplami..
to tak troche jakbyś zapytał czy możesz jechać bez prawa jazdy samochodem..jak umiesz możesz..ale jak Cię dorwie policja to będzie problem..
tak samo tutaj..nikogo to nie obchodzi, nawet wytwórni, ale jak będą problemy to tylko Ty je będziesz miał..
Zapewne wiele osób tutaj będzie mówić, że o ile to nie jest wytwórnia typu Armada czy Kontor to daj sobie spokój ale..ale do czasu..jak będą kłopoty to Ty je będziesz mieć nie, ci co tak pisali.
Dla mnie sample są najistotniejsze jako gotowy element, szczególnie gotowe jakieś sekwencje, efekty itd..loopy..

A czy ktoś dostał taka karę?..w odniesieniu do pojedynczych sampli kick czy snare raczej nie ale były przypadki że ktoś wykorzystał czyiś motyw czy wokal i były straszliwe sumy pieniężne..obawiam się że tutaj też będzie to sporo kosztować, w końcu to wszystko firmy instytucje, nie prywatny człowiek.
Narażenie na straty itp..itd..takie firmy to potrafią zgnoić, różne pozwy itd..
Na razie być może np Vengeance daje sobie spokój ale jak się wezmą to mogą nieźle na tym wyjść.
Po prostu warto sobie uświadomić że wydając track w labelu już się nie jest anonimowym tak jak na youtube czy wrzucie czy jakimś forum..już nie ma dj xyz..tylko jest Jan Kowalski itd..
Ryzykować można ale raczej w odniesieniu do aplikacji DAW i wtyczek typu Massive, Sylenth niż gotowe, płatne sample używane nielegalnie..
Tym bardziej że nawet kupując jedną paczkę, nagle nikt z głodu nie umrze, i to nie majątek..
Produkujesz house, electro, jakiś dance klubowe rytmy typu 128 -135 bpm - wystarczy Essential House, Essential Electro..
Produkujesz trance- Vengeance Essentual Clubsound i tyle..
Po co komu miliony sampli..w każdej paczce są różne stopy, werble, clapy, hihaty itd..efekty..

Last edited by Marcinkiewicz86; 29-06-2013 at 01:33.
Marcinkiewicz86 jest offline   Reply With Quote
Marcinkiewicz86 dostał 3 podziękowań za ten post.